Konferencja „Spory międzynarodowe – wyzwanie dla współczesnego świata?”

Przekazujemy informacje, którą otrzymaliśmy od Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Dyplomacji i Prawa „La diplomatie et le droit” działającego na Uniwersytecie Warszawskim:

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanej przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa UW Międzynarodowej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Spory międzynarodowe – wyzwanie dla współczesnego świata?”.
Konferencja odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2012 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Jest to już piąte tego rodzaju wydarzenie organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa. Cztery poprzednie edycje  – dwie ogólnopolskie i dwie międzynarodowe – cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział łącznie ponad 100 studentów i doktorantów z największych polskich ośrodków akademickich, a także z zagranicy.  W tym roku konferencja będzie poświęcona zagadnieniom związanym ze sporami międzynarodowymi. Różnice zdań i interesów są niewątpliwie nieuniknione, naturalne i potrzebne, gdyż mogą prowadzid do rozwoju i wspólnego znalezienia lepszych rozwiązań, jednakże, w większości przypadków konflikty stanowią zagrożenie dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji. Dlatego, chcielibyśmy dokładnie przyjrzeć się przyczynom powstawania owych sporów, ich przebiegowi, instytucjom prewencyjnym, a także metodom ich rozwiązywania. Naszym zdaniem szczególną rolę w tym zakresie odgrywa prawo międzynarodowe. Chcielibyśmy również poświecić uwagę głównym aktorom wszelkich sporów, czyli przede wszystkim paostwom i innym podmiotom prawa międzynarodowego.
Zagadnienia:
  • normy prawa międzynarodowego regulujące status, prawa i obowiązki podmiotów prawa międzynarodowego w sytuacjach konfliktowych
  • środki rozwiązywania sporów w poszczególnych dziedzinach współpracy międzynarodowej (międzynarodowe prawo handlowe, międzynarodowe prawo morza, lotnicze, kosmiczne itp.)
  • środki zapobiegania powstawaniu i zaostrzaniu się sporów
  • konwencjonalne i alternatywne metody rozwiązywania sporów (wojna jako środek załatwiania sporów, negocjacje, mediacja, koncyliacja, dobre usługi, arbitraż, sądownictwo międzynarodowe itp.)
  • prawnomiędzynarodowa analiza poszczególnych sporów (case studies)
  • rola instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie pokoju i rozwiązywanie sporów (ONZ, organizacje regionalne, MTS, inne sądy i trybunały międzynarodowe)
  • nowe tendencje w dziedzinie rozstrzygania sporów międzynarodowych Konferencja jest przeznaczona dla wszystkich studentów i doktorantów, zainteresowanych prawem międzynarodowym. Planowane są panele dyskusyjne w języku polskim i angielskim.
Organizatorzy zamierzają również wydać pokonferencyjną publikację, zawierającą referaty uczestników.
Mamy nadzieję, że zobaczymy się w kwietniu w Warszawie. Czekamy na Państwa formularze zgłoszeniowe do 1 marca 2012 r.
Formularz zgłoszeniowy do ściągnięcia poniżej:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • RSS
  • Facebook